טכנופוביה - חרדות טכנולוגיות

ההתנהלות בחיים המודרניים אינה בהכרח פשוטה בעיקר בשל שפע המטלות שיש צורך לטפל בהם בו זמנית. תהליכים רבים מתנהלים במהירות ובסיוע מערכות מחשבים מודרניות ובעזרת מערכות מידע דיגיטאליות מתקדמות, מידע מועבר באמצעות מכשירים דוגמת טלפונים חכמים, טאבלטים ועוד.

אוכלוסייה רבה עושה שימוש מוצלח ומתמשך על בסיס קבע בכל המערכות והאביזרים הללו וכל זאת באופן טבעי ומצליחה לנווט עצמה ביעילות רבה. אלא, שיש אנשים לא מעטים אשר מפחדים להשתמש בהם בגלל חשש וחרדות שונות. לחרדות אלו נהוג לקרוא טכנופוביה והן קיימות אצל אנשים מכל מגזרי האוכלוסייה ובכל גיל. יש מספר סיבות עיקריות להתפתחות חרדות אלו וכל אחת מהן או כולן גם יחד מונעות מהסובלים מהן את היכולת  לשדרוג אורח חייהם.
 

הסיבות המרכזיות להיווצרות טכנופוביה

חרדת הזר - החשש ממשהו זר שאינו מוכר. הדבר מחמיר כאשר התחושה היא שמדובר במשהו בלתי נתפס ולא מוכר.
 

חרדת אובדן השליטה – לכל אדם יש צורך לשלוט על מהלך חייו וטכנולוגיה חדישה ולא מוכרת מסתמנת אצל האנשים כאלמנט שיכול להשתלט על החיים. התופעה מתעצמת כאשר מדובר בטכנולוגיה שמתחדשת כל העת ויש צורך להתמודד עם החידושים במהירות.

חרדת התלות – חרדה שנובעת מהמחשבה שדברים חשובים בחיים הופכים להיות תלויים ברובוטים ובמכונות. החשש הוא שהתלות רק תתגבר והדבר מגביר את החרדה וההתנגדות.

חרדת ההתמכרות - חשש להתמכרות לעולם הטכנולוגיה הוא חשש לגיטימי. אנשים רואים איך אוכלוסיות שלמות מתמכרות למכשירים דיגיטאליים ואחרים, ולכן, החרדה גוברת. תחושת ההתמכרות אינה זרה לייצור האנושי וקיימת אצל רבים גם בתחומים אחרים כמו סמים, הימורים, אלכוהול ועוד.

חרדת היריב - חרדה מכל דבר שמתחרה ואף גובר על הכישורים של המשתמש בו. הדבר יוצר איום על הזהות והביטחון העצמי שנבנה לאורך שנים.

חרדה מטכנופוביה מאופיינת בתחושת מצוקה והיא מגיעה בעוצמות שונות. יש הנמנעים לחלוטין משימוש במכשירים אלו, מחפשים ומנסים למצוא דרכים עוקפות שמספקות סוג של פתרון. יש שמשתמשים בהם חלקית ונמנעים מלשלב בחייהם את מרבית המכשור הנ"ל.
 

טיפול מוצלח בחרדות

בזמן שהסביבה הקרובה אליו וכל המערכות המטפלות עושים שימוש בטכנולוגיות חדשות אלו, מתקשה "המתנזר" מהם לעמוד בקצב החיים. הדבר גורם לו לעשות דברים לאט יותר, ולעיתים גם בצורה לא מדויקת ולא נכונה.

רבים מהטכנופובים מוצאים תירוצים שונים שמונעים מהם התמודדות עם הבעיה, כך לדוגמא תירוצים כמו: גיל מתקדם, חוסר בצורך לכאורה, מחסור בזמן, זה לא התחום שמכירים וכיוצא בזה הינם נפוצים. הבשורה הטובה היא שניתן לטפל בעיות אלו בצורה מוצלחת. באמצעות טיפולים מיוחדים ומותאמים בחרדות טכנולוגיות המבוססים לרוב על תקשורת עם התת מודע של הסובל, מצליחים מטפלים מנוסים להביא לכך שהוא מצליח להתמודד עם הבעיה. כך, המטפלים מצליחים למוסס את התירוצים השונים. במקרים רבים, הם מביאים לדוגמא את הילדים אשר אינם פוחדים להתנסות ונכנסים לתוך העולם הזה בקלילות ובהצלחה.

לכן, אין באמת סיבה אמיתית לחרדות. בעזרת המון סבלנות ורגישות מצליחים החונכים המטפלים להביא לשינוי מהותי באורח המחשבה והפעולה של הטכנופוביים. 

© כל הזכויות שמורות Timcon.co.il
כתובתינו:
טלפון:
פקס: