השפעת הטכנולוגיה על צעצועים לילדים

האם אי פעם הקדשתם מחשבה כיצד צעצועים משפיעים על התפתחות ילדים?
אמות המידה והמוסר של חינוך ילדינו מתחיל בראש ובראשונה מסקרנות, נהנתנות, חקר החושים ובמיוחד חוש המישוש והמגע, חקר צבעים, חוש שמיעה וחיקוי קולות ותנועות מהטבע, ועד דמיון, יצירתיות ופיתוח חשיבה אסטרטגית. כל אילו יקנו לילדיכם כלים משמעותיים להמשך חייהם וישפיעו מאוד על איכות הישרדותם.
שילוב מאוזן בין התפתחות פסיכולוגית בריאה, ופעילות ספורטיבית מאוזנת, יכולים להביא את ילדיכם להישגים משמעותיים בכל חייהם הבוגרים.


טכנולוגיה מול עולם הצעצועים
כאשר הילדים של היום מקבלים טאבלט לידיהם בגיל מוקדם וטלפון אישי כבר בגיל 5-6, הם לרוב יחפשו גירויים טכנולוגיים. בעבר היו מכוניות על שלט או משחקי טלוויזיה, ואם הייתה בובה מדברת או בית בובות, זו הייתה גאווה לאומית עבור הילד. כיום הצעצועים לילדים כבר כוללים רחפנים לילדים, מסייעים רובוטיים עם אינטליגנציה מלאכותית, משקפי VR ושלל אפליקציות ומשחקים שגורמים להם להיות שעות רבות מול המסך. מה שקורה כיום הוא שתעשיית צעצועים לילדים מתפתחת במהירות האור וכל יום יוצר גאדג'ט לילדים חדש שמי שמשיג אותו ראוי לקנאה והערכה.
 
התרומה הרבה של משחקי ילדים לאינטליגנציה שלהם?
כאשר ילד משחק מול מסך הוא שוקע לתוך עולם חדש ומשוחרר, אך כך גם נעלמים הכישורים החברתיים שלו ומגוון החושים שלו פחות מופעלים, למעט חוש הראיה והשמיעה. בעולם של משחקי קופסא לדוגמא,  הילד לרוב יפתח את המחשבה והדמיון ואף ייצור קשרים חברתיים הדוקים. כך הוא יקדם את עצמו במגוון תחומים ויפעיל את רוב החושים. לדוגמא: משחקי פיתוח מחשבה ודמיון הם משחקים בהם הילד רוכש כלים להתמודדות בסיטואציות שונות בחיים ובונה אסטרטגיות שלמות בכדי להרוויח דברים תוך כדי המשחק. אם תעקבו אחר ילד ששקוע רוב הזמן מול המסך תגלו מהר מאוד כי הוא מאוד נהנה, אך קשה לו לאחר כמה שעות משחק לחזור למציאות. ילד מול מסך מתמודד יותר עם אתגרי מחשבה, אך פחות מפעיל את הדמיון ופחות יוצר לעצמו כושר המצאה, שכן המשחקים מאכילים אותו בשלל גירויים מוכנים מראש. לעומת זאת במשחקי קופסא, תגלו כי הילד מתמודד עם מגוון בעיות ואתגרי מחשבה לא פשוטים, כך הוא מצליח בזכות עצמו למצוא פתרונות ולבטא את עצמו בצורה מקורים ומיוחדת רק לו.
 
הקשר בין טכנולוגיה למשפחתיות
העיסוק בסמארטפון יוצרת תחושה ממלאת וכי אין צורך בשום עיסוק אחר. כך אט אט מפחיתים את הצורך באינטראקציה מול בני אדם אחרים. מחקרים מראים כי הקשר עם בני המשפחה חיוניים מאוד וחשובים ליצירת רשת ביטחון שלמה עבור הילד. פגיעה בקרבה המשפחתית עלולה ליצור סיכון כי הילד יחפש את הביטחון שלו בעולם הוירטואלי ולא הממשי. מה שעלול להשפיע עליו מאוד לרעה בטווח הרחוק ואף ליצור ניצול של גורמים חיצוניים של מצבו.
מהצד השני, חשוב להקפיד על זמן איכות משפחתי שישמור על הקשר ההדוק בין בני המשפחה, דבר זה יניב יתרונות רבים עבור הילד וכך גם על יכולת בני משפחתו לתת מענה לצרכיו ולצמצם ככל האפשר מצוקות רגשיות שמצטברות עם הזמן.
חשוב לדעת כי: ההורים מהווים את הסמכות המשמעותית ביותר עבור הילד לצורך קבלת אישור וביטחון עצמי בהחלטותיו העתידיים. לכן, בילוי זמן איכות משפחתי יעצים את הילד ויעניק לו תחושת ערך עצמי גבוה.
יש דרכים רבות לבילוי זמן איכות עם המשפחה ועם חברים קרובים, לדוגמא: משחקי קופסא, צעצועים לילדים שהם אוהבים, צפיה משותפת בסרטים לכל המשפחה, ארוחות ערב משותפות, יציאה לחופשות משפחתיות ועוד.
משחקי הרכבה כמו פאזלים שונים ייתנו לכם הזדמנות לשיתוף פעולה, לפתח את היצירתיות ואף להשאיר לכם תמונה למזכרת על הפעילות המשותפת
 

© כל הזכויות שמורות Timcon.co.il
כתובתינו:
טלפון:
פקס: